Koło Łowieckie 'Cyranka' - Lubań

Koło Łowieckie 'Cyranka' - Lubań

« Powrót
Kilka słów kynologii łowieckiej 17 stycznia 2018 12:17

  Kynologia to jedna z ważniejszych dziedzin leżących w zakresie bardzo szerokiego wachlarza zainteresowań Polskiego Związku Łowieckiego.

  Pies na polowaniu to nie tylko przyjaciel i wdzięczny towarzysz łowieckiej przygody. Pies myśliwski użytkowany łowiecko to przede wszystkim niezawodny oraz niezastąpiony pomocnik, mający spełniać wyraźnie określone zadania jak również nadzieje jakie pokładają w swych podopiecznych myśliwi w kontekście ich wykorzystywania podczas łowów.

  

Dzięki wrodzonym przymiotom jak i w dużej mierze specjalistycznemu szkoleniu, praca psa myśliwskiego w łowisku, w znaczącym stopniu podnosi poziom skuteczności polowania zarówno na ptactwo jak i zwierzynę grubą, a także co niezwykle istotne, pozwala określić owe polowanie mianem etycznego, prawego, humanitarnego, zgodnego z obowiązującym prawem oraz tradycją.

 

  Aktualnie w rękach polskich myśliwych znajduje się około 32000 psów ułożonych do polowania i co warte podkreślenia ich liczba systematycznie rośnie.

  Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom myśliwych w zakresie układania psów, a zwłaszcza sprawdzania ich przydatności łowieckiej oraz stałego podnoszenia jakości użytkowej czworonogów, Polski Związek Łowiecki organizuje corocznie szereg imprez kynologicznych oraz szkoleń.

 

  W bardzo bogatej ofercie prób i konkursów pracy psów myśliwskich ( ponad 200 imprez zaplanowanych do przeprowadzenie w sezonie 2016/2017) różnych rang i specjalności znajdują się te, które poprzez swój cykliczny charakter zapisały się już na stałe na kartach historii kynologii łowieckiej.

  Do najstarszych konkursów można zaliczyć m.in.

  • Międzynarodowy Konkurs Pracy Norowców im. Stanisława Gachowskiego w Poznaniu,
  • Międzynarodowy Konkurs Pracy Dzikarzy im. dr Jana Oseta w Przechlewku,
  • Międzynarodowy Konkurs Pracy Posokowców i Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich w Olsztynie,
  • Międzynarodowy Konkurs Pracy Dzikarzy im. płk. Piotra Kartawika dla Ogarów i Gończych Polskich we Wrocławiu,
  • Międzynarodowy Konkurs Pracy Tropowców dla Jamników w Grębowie .

  W naszym okregu łowieckim w tym sezonie, 30 września odbyła sie po raz pierwszy impreza kynologiczna: 1 Sudecki Konkurs Pracy Wyżłów Wielostronnych. Relacja z tej imprezy KLIKNIJ TUTAJ.

  Oprócz konkursu pracy wyżłów odbył się w pażdzierniku na terenie nadleśnictwa Ruszów konkurs pracy tropowców i posokowców w międzynarodowej obsadzie(Czesi, Niemcy brali udział), a także wiosną nasz okręg organizował konkurs dzikarzy ( niestety z braku własnej zagrody konkurs odbył się na terenie okręgu legnickiego)

 

Zachęcamy wszystkich kolegów myśliwych do zakupu i układania psów myśliwskich, traktując to jako rozwój swojej pasji łowieckiej. Jest w Kole kilku myśliwych, miłośników ras myśliwskich, którzy zawsze z chęcia pomogę w rozpoczęciu czy rozwijaniu tej pasji...

 

HS

 

EKEPZapisz się na polowanie EKEP - kliknij tutaj żeby zapisać się na polowanie w elektronicznej książce ewidencji polowań